Yükleniyor...

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nedir?

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Nedir?

Markanızın kimliği, şirketinizin kişiliğidir. Tüketicinin zihninde öne çıkmasını sağlayan ve onu rekabetten ayıran şey budur. Bir kurumsal kimlik kılavuzu, yazı tipleri ve renklerden logolara, uygulamalara ve görüntülere kadar markanızın grafik uygulamalarının tüm kurallarını ayarlamaktan sorumludur. Bir şirketin tasarım yoluyla kendini dünyaya nasıl sunduğunu açıklayan bir referans aracıdır. Görsel bir rehber oluşturmanın iki ana avantajı vardır: tutarlılığı garanti eder ve zaman kazandırır. Tutarlılık, sorunsuz bir marka imajı oluşturmanın anahtarıdır. Her işletmenin bültenler, sosyal medya görüntüleri veya çevrimiçi reklamlar gibi iletişim parçaları oluşturması gerekir. Bir kimlik kılavuzu, tüm bilgilerin toplanmasına izin verir, böylece herkes istediği zaman erişebilir ve istedikleri bilgilere zaman kaybetmeden ulaşabilirler.

Kurumsal kimlik kılavuz içeriğine bakacak olursak eğer;

Bir stil rehberi oluşturmadan önce markanın farkında olmalısınız. İlk bölümde misyon, vizyon, kişilik ve temel değerler gibi temel kavramlar açıklanmalıdır.

Logo, bir markanın en iyi reklamıdır. Kılavuzun bu bölümü, logonuzun herhangi bir ortamda doğru bir şekilde kullanımını garanti eder. Burada farklı versiyonlarının nasıl ve ne zaman kullanılabileceğini detaylandırmak gerekir. 

Birincil ve ikincil kurumsal renklerin seçimi, markalaşmanın en önemli unsurlarından biridir. Kurumsal kimlik kılavuzu, hem baskı hem de dijital medya için, referanslar kullanılarak bir renk örneği belirtilmelidir.

Herhangi bir markanın kendi kurumsal tipografya kombinasyonu vardır: logonun ana olanı ve metinlerin gövdesi için ikincil bir diğeri. Kurumsal kimlik kılavuzu, font ailesini (normal, kalın veya italik yazılmış) ve yazı boyutlarını (h1, h2, h3) belirtir. 

Kurumsal kimlik kılavuzu farklı yayınlarda daha önce belirtilen tüm öğelerin uygulamalarını içeren bir bölüm bulundurur. Her işletmenin tarzına bağlı olarak, tasarım kartvizitler, broşürler ve zarflar gibi. Ayrıca kırtasiye malzemelerine, tişörtler ve kalemler gibi promosyon malzemelerine de dahil edilebilirler. Dijital formatların örnekleri de burada sunulmaktadır: reklam afişleri, sosyal medya gönderileri ve web öğeleri. Tüm bunlar, markanın, tipografyaların ve kurumsal renklerin farklı çevrimiçi ve çevrimdışı uygulamaların görsel örneklerinde kullanımını açıklar.

Kurumsal kimlik kılavuzu uzunluğu, her şirketin ihtiyaçlarına göre değişir. Temel amaç, tutarlı bir görsel kimliği ayrıntılandıran ve gelecekteki herhangi bir tasarım projesi için referans noktası olabilecek bir kılavuz oluşturmaktır.

23 Kasım 2022 Çarşamba

Kurumsal

Kimlik

Kılavuzu

Nedir?

KurumsalKimlikKılavuzuNedir?

kurumsal

kimlik

kilavuzu

nedir

KurumsalKimlikKılavuzuNedir?

kurumsal kimlik

kurumsal kimlik tasarımı


Ankara Sosyal Medya Ajansları
Ankara Sosyal Medya Ajansları

Ankara sosyal medya ajansları, sosyal medya stratejileri, sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama ve marka yönetimi gibi alanlarda hizmet veren profesyonel ajanslardır.

11 Nisan 2023 Salı
Katalog Tasarım
Katalog Tasarım

Kataloglar, bir markanın veya işletmenin ürün ve hizmetlerini tanıtmak, müşterilere sunmak veya satışlarını artırmak için kullanılan etkili bir pazarlama aracıdır.

11 Nisan 2023 Salı
Grafik Tasarım
Grafik Tasarım

Ajans 365, bir grafik tasarım ajansı olarak faaliyet gösteren bir şirkettir. Grafik tasarım alanında hizmetler sunarak markaların görsel kimliklerini oluşturur, görsel iletişimlerini geliştirir ve çeş

11 Nisan 2023 Salı
Creative Reklam Ajansı
Creative Reklam Ajansı

Reklam ajansları, markaların ve şirketlerin pazarlama iletişimine yardımcı olmak için hizmetler sunan profesyonel organizasyonlardır.

11 Nisan 2023 Salı
445 0 365